Gorące wiadomości

Brak karmienia piersią naraża dzieci na alkoholizm

Dzieci zbyt szybko odstawione od piersi po urodzeniu później są bardziej narażone na alkoholizm niż te, które dłużej karmiono mlekiem matki - wynika z duńskich badań, o których informuje pismo "American Journal of Psychiatry". Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze doszli do takich wniosków, gdy we współpracy z kolegami z USA przebadali 3245 mężczyzn i 3317 kobiet urodzonych w latach 1959-1961. Aż 34 proc. badanych było karmionych piersią najwyżej 1 miesiąc.

Stan ich zdrowia śledzono do czasu ukończenia 38-40 lat. Analizy statystyczne wykazały, że osoby zbyt wcześnie odstawione od piersi (tj. do 1 miesiąca włącznie) miały wyższe ryzyko alkoholizmu o 65 proc., w porównaniu z osobami dłużej karmionymi mlekiem matki. Związek ten utrzymywał się nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka alkoholizmu, jak płeć męska, palenie papierosów przez ciężarną matkę, niechciana ciąża, pobyt matki w szpitalu psychiatrycznym - z powodu nadużywania alkoholu bądź z innych przyczyn oraz niski status społeczny rodziców, gdy dziecko miało 1 rok.

Zdaniem prowadzącego badania dra Holgera J. Sorensona istnieje kilka możliwych wyjaśnień tego związku. Na przykład, zbyt krótkie karmienie piersią często wiąże się z niedoborami w diecie noworodka naturalnych składników mleka matki - tak istotnych, jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To z kolei może negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka, powodując w nim zmiany predysponujące do uzależnień.

Z drugiej strony, szybkie odstawienie od piersi osłabia kontakt fizyczny i psychiczny między matką a dzieckiem, a to również można uznać za czynnik ryzyka alkoholizmu.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz