Gorące wiadomości

Leki przeciw depresji mogą obniżać ryzyko raka

Zażywanie niektórych leków przeciw depresji może obniżać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - poinformowali naukowcy kanadyjscy na łamach pisma "Lancet Oncology". Chodzi tu o tzw. inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), leki, które od czasu wprowadzenia na rynek pod koniec lat 80. stały się najczęściej stosowanymi w leczeniu depresji.

Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że SSRI hamują wzrost guzów jelita grubego. Aby sprawdzić, czy leki te mogą mieć podobne działanie u ludzi, naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Montrealu w Kanadzie przebadali 3367 osób z rakiem okrężnicy i, dla porównania, czterokrotnie większą grupę zdrowych pacjentów, dobranych pod względem wieku i płci.

Badacze zbierali dane na temat zażywania leków przeciw depresji w okresie 10 lat przed tzw. datą wskaźnikową, którą był termin wykrycia raka okrężnicy u danego pacjenta. Ta sama data stanowiła punkt odniesienia dla czterech zdrowych osób dobranych kontrolnie do chorego.

Jednocześnie naukowcy sprawdzili, czy pacjenci przyjmowali niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy m.in. aspiryna i ibuprofen. Dowody naukowe wskazują bowiem, że leki te mogą obniżać ryzyko rozwoju raka okrężnicy nawet o 50 proc.

Okazało się, że osoby, które w okresie 5 lat przed diagnozą zażywały codziennie duże dawki leków SSRI, miały znacznie obniżone ryzyko raka jelita grubego.

Na razie naukowcy nie wiedzą, na czym dokładnie polega przeciwnowotworowe działanie inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jak przypominają, z wcześniejszych badań wynika, że serotonina - znana zwłaszcza ze swojej aktywności w mózgu - może pobudzać podziały komórek nowotworowych. SSRI blokują wychwytywanie serotoniny przez komórki i na tej drodze mogą hamować wzrost nowotworu. Z drugiej strony, możliwe też, że ich działanie polega na bezpośrednim niszczeniu komórek nowotworowych, spekulują autorzy pracy.

Prowadzący najnowsze badania prof. Jean-Paul Collet uważa, że potrzebne są dalsze badania nad tym zagadnieniem, w których uwzględni się inne czynniki ryzyka raka okrężnicy, jak styl życia, zażywanie różnych leków czy obecność innych schorzeń.

"To interesujące wyniki, ale dopóki nie potwierdzimy ich w testach klinicznych na pacjentach, lekarze nie powinni przepisywać SSRI w celu prewencji raka okrężnicy", napisał w komentarzu odredakcyjnym do artykułu prof. Henrik Toft Srrensen ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz