Gorące wiadomości

Rzecznik praw dziecka apeluje o zgodę między rodzicami podczas Świąt dla dobra dzieci

- Apeluję o zgodę między dorosłymi, między rodzicami w tym świątecznym czasie; dzięki temu dzieci będą miały lepsze święta - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W środę odbyła się konferencja "Nie psuj świąt!" z udziałem Mikołaja Pawlaka oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, podczas której zaprezentowano poradnik dla rodziców pt. "Cztery kroki do silnej rodziny".

Poradnik ten m.in. zwraca uwagę na wartość zgody w rodzinie, która - jak czytamy w poradniku - powinna być niezachwianym fundamentem oraz bezpieczną przystanią dla dzieci.

Rzecznik wskazał na wiele badań m.in. organizacji pozarządowych, które potwierdzają, że demoralizacja dzieci w dużej mierze jest efektem braku odpowiednich wzorców w domu.

- Chodzi tutaj o nieprawidłowe relacje z rodzicami, którzy się rozwodzą, rozchodzą, wzajemnie porzucają i nie oferują oparcia dzieciom, które szczególnie potrzebują ciepła i bliskości - przekonywał. - Skupieni na swoich sprawach rodzice często zapominają o dziecku - mówił.

- Dlatego apeluję o zgodę między dorosłymi, między rodzicami w tym świątecznym czasie, bo dzieci są najważniejsze i nie może być takiej sytuacji, żeby w święta płakały, a to się pewnie zdarzy w niejednym domu - mówił dalej Mikołaj Pawlak.

- Chcę mówić o tym głośno, żeby taki apel dotarł do jak największej liczby osób. Być może dzięki temu ktoś się zastanowi i choć jedno lub dwoje dzieci będzie miało lepsze święta, bo rodzice w tym świątecznym czasie, kiedy mają się godzić, faktycznie się pogodzą - przekonywał.

Z kolei socjolog i prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski zauważył, że grudzień jest trudnym miesiącem, w którym kumuluje się wiele wydarzeń: koniec roku, rozliczenia, intensywny czas w pracy czy w szkole dzieci. Jego zdaniem taka kumulacja jest przyczyną wielu konfliktów.

- Nawet w rodzinach poprawnie funkcjonujących w tym czasie mogą dziać się pewne spięcia, natomiast w tych rodzinach, które przechodzą kryzysy, to moment eskalacji - mówił Grabowski.

Wskazał również na imprezy związane z końcem roku, często zakrapiane alkoholem, które też nie pomagają w rozwiązywaniu problemów.

Zaznaczył, że najważniejszą rzeczą jest poświęcanie czasu rodzinie. - Po drugie to kwestia zrozumienia, empatii - mówił. Wskazał, że kryzysy są wpisane w naszą naturę i nie należy się ich obawiać.

- Są różne, przeżywamy je i przechodzimy do porządku dziennego, a w kryzysie rodzinnym musimy troszkę o siebie zawalczyć - przekonywał.


Zobacz także: poradnik "Cztery kroki do silnej rodziny".

Opublikowano: 2019-12-20

Źródło: TVP Info


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy