Gorące wiadomości

Pierwszy w Polsce Festiwal Książki Psychologicznej

Ludzkie słabości, ciemne i jasne strony natury, skomplikowane relacje i dynamika zjawisk społecznych. To tylko część tematów, które na czynniki pierwsze rozłożą uczestnicy pierwszej edycji Festiwalu Książki Psychologicznej. Podczas blisko 20 godzin warsztatów, spotkań i dyskusji reprezentacja wybitnych naukowców oraz publiczność zmierzy się z najbardziej intrygującymi zagadnieniami współczesnej psychologii, które mają niebagatelny wpływ na codzienne życie.

Festiwal odbędzie się w dniach 26-27 października w Sopocie.

Festiwal Książki Psychologicznej to wydarzenie, jakich próżno szukać na kulturalnej, społecznej i naukowej mapie Polski. To pierwsza i jedyna taka impreza, która skupia najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii i prezentuje ich badawczy oraz wydawniczy dorobek. To wydarzenie angażujące najwyższej klasy profesjonalistów, skierowane zarówno do pasjonatów posiadających podstawową wiedzę psychologiczną, ale też do osób, które chcą dopiero poznać jej tajniki i dowiedzieć się, jak determinuje ich codzienność i wpływa na postrzeganie rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będzie można kupić książki psychologiczne nie tylko autorów biorących udział w wydarzeniu.

Organizatorzy Festiwalu stawiają na znane nazwiska w tej dziedzinie oraz na najlepsze, często nagradzane tytuły. Wśród gości festiwalu wystąpią profesorowie Wiesław Łukaszewski, Bogdan Wojciszke, Małgorzata Kossowska, Bolesław Niemierko czy Edward Nęcka - nazwiska o ugruntowanej pozycji. Grono gości wydarzenia zasilą także utytułowani autorzy dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek oraz dr hab. Tomasz Grzyb. Nie zabraknie również młodych naukowców i autorów książek, między innymi Natasza Kossakowska-Berezecka i Tomasz Besta opowiedzą o tym, jak unikać uprzedzeń wobec innych, a lekarz psychiatra Wojciech Pączek o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Moderatorem obu festiwalowych dni będzie Piotr Bucki, a gospodarzem części spotkań dziennikarz Marcin Rotkiewicz. Dzięki nim publiczności pozna tak złożone zagadnienia, jak tolerancja i źródła uprzedzeń w coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie oraz posłuszeństwo i uległość wobec autorytetów.

Wykładowcy i prowadzący warsztaty pokażą, jak w nauce i życiu codziennym, funkcjonują takie pojęcia i zjawiska, jak "siła woli", mądrość, wiedza. Porozmawiają o zmorze dzisiejszych czasów, czyli depresji, a także o chorobie dwubiegunowej afektywnej i o tym, co wynika ze spotkania nauki z praktyką. Niewątpliwą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia "na żywo" słynnej maszyny z eksperymentu Stanleya Milgrama i wypróbowania na sobie samym mocy szoków elektrycznych, którymi rażono badanych podczas eksperymentu.

Ideą Festiwalu Książki Psychologicznej jest popularyzacja osiągnięć tej dziedziny. Motorem napędowym jest zaś pasja zdobywania wiedzy, odkrywania i promowania najlepszych wydawnictw psychologicznych oraz popularnonaukowych, które ukazują się na polskim i światowym rynku. Inicjatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa specjalizujące się w publikacjach psychologicznych. Współorganizatorem jest Uniwersytet SWPS. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób książki wybitnych psychologów tłumaczą mechanizmy rządzące współczesnym światem. I dowieść, że nauka, która zaczyna się w laboratoriach i gabinetach naukowców, cenna wiedza, pochodząca z badań, są podstawą rozumienia zachowań społecznych i postaw indywidualnych.

Opublikowano: 2018-10-12

Źródło: Wydawnictwo Smak Słowa


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy