Gorące wiadomości

Pływanie z delfinami leczy depresję

Pływanie w towarzystwie delfinów jest skuteczną metodą leczenia depresji o łagodnych lub umiarkowanych objawach - wskazują najnowsze badania brytyjsko-włoskie, o których informuje pismo "British Medical Journal". Zdaniem autorów najnowszej pracy, jest to dobre potwierdzenie teorii tzw. biofilii, zgodnie z którą zdrowie i dobre samopoczucie ludzi zależy od naszych aktywnych kontaktów ze środowiskiem naturalnym. U podstaw tej teorii leży przekonanie, że poczucie przynależności do natury i związane z nim emocje są wrodzoną cechą człowieka.

Już z wcześniejszych badań wynikało, że aktywny kontakt ze zwierzętami - psami, końmi czy delfinami - pomaga dzieciom i dorosłym z chorobami psychicznymi czy zaburzeniami rozwoju. Obecnie popularna jest np. hippoterapia dla dzieci z autyzmem.

Najnowsze badania prof. Michaela Reveleya z Uniwersytetu w Leicester skupiły się na wykorzystaniu delfinów w leczeniu depresji.

Przeprowadzono je w Hondurasie na 30 pacjentach, u których stwierdzono łagodną lub umiarkowaną postać depresji.

Chorych podzielono na dwie grupy. Jedna przez dwa tygodnie codziennie spędzała godzinę na pływaniu i nurkowaniu z delfinami. Druga wykonywała te same czynności w wodzie bez delfinów. W obydwu przypadkach zajęcia odbywały się w naturalnym środowisku.

Na okres czterech tygodni przed doświadczeniem, jak i w czasie badań wszyscy pacjenci musieli odstawić leki przeciwdepresyjne i zajęcia z psychoterapii. Natężenie depresji oceniano na początku i na zakończenie eksperymentu.

Naukowcy odnotowali znacznie większe złagodzenie objawów u osób pływających w towarzystwie delfinów, w porównaniu z drugą grupą. Efekt terapii utrzymywał się nawet po 3 miesiącach od zakończenia badań.

Dowodzi to, że aktywny kontakt ze zwierzętami daje lepsze efekty niż sam pobyt w naturalnym środowisku, podkreślają naukowcy. Powinno to być pocieszające dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na terapię z delfinami w warunkach naturalnych, ale np. w delfinarium.

Zdaniem badaczy, najnowsza praca wskazuje również, że u osób z łagodną lub umiarkowaną depresją stosowanie leków czy psychoterapii nie musi być konieczne - jeśli stosuje się terapię ze zwierzętami.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz