Gorące wiadomości

Wszczepiono stymulator w mózgu, który łagodzi objawy nerwicy natręctw

Neurochirurdzy z Wrocławia wszczepili pacjentce stymulator w mózgu, który łagodzi objawy zaburzeń psychicznych. W jej przypadku była to nerwica natręctw. Trzy miesiące po zabiegu psychiatrzy oceniają, że patologiczne objawy u chorej zmniejszyły się nawet o połowę.

Kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr hab. Paweł Tabakow powiedział dziennikarzom, że sam zabieg na mózgu nie jest trudny do wykonania.

- "Trudniejsze jest wykonanie planu i tzw. mapy operacji, dzięki której trafiamy z elektrodą stymulatora we właściwe miejsce" - dodał. Wyjaśnił, że stymulująca właściwy obszar mózgu elektroda jest połączona z rozrusznikiem, który umieszczany jest podskórnie pod obojczykiem, podobnie jak w przypadku rozrusznika serca.

Dodał, że koszty operacji to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a chorej trzeba będzie wymienić w rozruszniku baterię za kilka lat. Celowana terapia neuromodulacyjna związana z zaburzeniem psychicznym to pierwszy taki zabieg na Dolnym Śląsku. Wcześniej wykonano ponad 20 podobnych, ale dotyczyły one choroby Parkinsona.

Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Joanna Rymaszewska poinformowała, że po tej pierwszej udanej terapii projekt będzie kontynuowany.

- "Szukamy chorych na nerwice natręctw, którzy z umiarkowanym skutkiem leczą się co najmniej od 5 lat. To świadczy, że farmakologicznie nie można im pomóc. Można się zgłaszać do naszej poradni, albo do dowolnego psychiatry na Dolnym Śląsku, który oceni, czy dany chory może wziąć udział w takiej terapii" - dodała Rymaszewska.

Nerwicę natręctw, jak i inne nerwice, można też całkowicie wyleczyć za pomocą psychoterapii, choć wśród innych nerwic nerwica natręctw uchodzi za najtrudniejszą w leczeniu.

Neurochirurdzy z USK w 2012 r. dokonali pierwszego na świecie przeszczepu komórek glejowych z nosa pacjenta do przerwanego rdzenia kręgowego. Pacjent po urazie nie mógł chodzić, a teraz jeździ na rowerze i spaceruje.

Opublikowano: 2017-10-13

Źródło: PAP - Nauka w w Polsce


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy