Gorące wiadomości

Rola duchowości w leczeniu uzależnień

O "Medycznych konsekwencjach uzależnień oraz roli duchowości w ich leczeniu" była mowa podczas XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, zorganizowanej przez Klinikę Wolmed, która odbyła się w jej siedzibie w Dubiu k. Dobrzynia.

Zdaniem ordynatora Kliniki, lekarza psychiatry Sławomira Wolniaka, wiara, czy to w Boga, Ducha, czy w Siłę Wyższą, ma duży wpływ na osoby leczące się z uzależnień. Takie są też przecież założenia wspólnoty Anonimowych Alkoholików, która odwołuje się do "Siły Wyższej, jakkolwiek ją pojmujemy". Jednakże, jak zauważa prof. dr hab. n. med. Wojciech Gruszczyński, problematyka duchowości w piśmiennictwie psychiatrycznym, zwłaszcza polskim, nie budziła dotychczas praktycznie żadnego zainteresowania.

Zagadnienie duchowości zaczęło być zauważane w psychiatrii dopiero dopiero w 2015 r. Na 168. Zjeździe Towarzystwa Psychiatrycznego w Stanach Zjednoczonych, który jest wyznacznikiem nowych trendów i wskazówką dla całej psychiatrii światowej, zauważono, że w psychiatrii jest zbyt mało duchowości. - "Pojęcie duchowości jest terminem ogólnoludzkim (światowym) pod względem wyznawanych religii monoteistycznych bardzo zróżnicowanym i podlegającym zmianom historycznym" - twierdzi prof. Gruszczyński, kierownik Kliniki Zaburzeń Nerwicowych Związanych ze Stresem UM w Łodzi. - "Problematyka duchowości jest znaczącym elementem terapii uzależnień" - dodaje.

I jako przykład podaje uzależnionych od alkoholu górali z Zakopanego, którzy ślubują "na górce", że przez rok nie wezmą alkoholu do ust. - "Nie dość, że nie piją, to jeszcze nie mają żadnych objawów abstynencyjnych - nie drżą im ręce, nie mają koszmarów sennych, nie są drażliwi ani wybuchowi. W ich przypadku wiara wydaje się pomagać poradzić sobie z tego typu problemami, które dotykają uzależnionych od alkoholu."

Podczas konferencji nie zabrakło też cennych informacji na temat samej pracy z osobami uzależnionymi oraz stosowaniu najnowszych metod. Czym jest dialog motywujący, jak wykorzystać go w pracy, wyjaśniała mgr Karina Stasiak, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, kierownik Oddziału Leczenia Uzależnień w Klinice Wolmed. - "Dialog motywujący to szczególny sposób rozmowy z pacjentem, w którym w znacznym stopniu uwzględnia się jego zdanie" - tłumaczy Karina Stasiak. - "Metoda oparta jest na podejściu humanistycznym, terapii systemowej, terapii poznawczo-behawioralnej, psychologii inspiracji i psychologii motywacji. Dialog jest głównie nastawiony na rozpoznanie problemu pacjenta i zmotywowania do wprowadzenia najlepszych dla niego zmian."

W tegorocznej konferencji udział wzięło ponad 100 uczestników. Prelekcje przygotowało siedmiu wybitnych wykładowców, psychiatrów, psychologów, zajmujących się problematyką uzależnień. Współorganizatorzy konferencji to Fundacja "Rozwój - Lepsza Przyszłość" i Społeczna Akademia Nauk. Patronem honorowym wydarzenie objęli Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.

Opublikowano: 2016-10-21

Źródło: Klinika Wolmed


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy