Gorące wiadomości

Nie bójmy się chorych na schizofrenię

Ludzie zdrowi nie powinni bać się i odwracać od osób chorych na schizofrenię. Zdecydowana większość tych chorych prowadzi normalne życie, jak każdy inny człowiek - mówi psycholog Anna Bielańska. Jak ocenia, w Polsce lęk przed chorymi na schizofrenię wynika z braku wiedzy na temat tej choroby.

Działania na rzecz integracji osób zdrowych z chorymi na schizofrenię to cel trwającej od maja społecznej kampania edukacyjnej "Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi", która zakończy się 18 września, obchodami IV Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

Według Bielańskiej, pracującej w Klinice Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, lęk przed osobami chorymi na schizofrenię i przekonanie, że są one niebezpieczne, wynika z braku wiedzy i negatywnych stereotypów, podtrzymywanych przez media.

Media przedstawiają chorych na schizofrenię jako osoby dziwne, o niezrozumiałym zachowaniu, pełne agresji - mówi psycholog. - Tymczasem zdecydowana większość takich ludzi, jeśli są odpowiednio leczeni, może prowadzić normalne życie - uczyć się, pracować, zakładać rodziny.

"Chorzy na schizofrenię nie są pełni agresji, lecz przede wszystkim pełni lęku. Cierpią dodatkowo, jeśli zauważają, że inni odwracają się od nich. Takie osoby potrzebują wsparcia. Czasami wystarczy zwykłe życzliwe słowo od osoby zdrowej" - mówi Bielańska.

Psycholog zwraca uwagę, że u większości chorych na schizofrenię dziwne zachowania mają miejsce tylko w pojawiających się od czasu do czasu okresach ostrego przebiegu choroby. "Ten okres trwa zazwyczaj krótko, później - po wyjściu z objawów - ludzie ci zachowują się zupełnie tak samo, jak osoby zdrowe. Mają mniej energii i są bardziej nieśmiali, ale nie jest to związane z chorobą, tylko z obawami, jak zostaną przyjęci przez otoczenie" - podkreśla.

Na schizofrenię cierpi na świecie około 24 milionów ludzi, w Polsce - ok. 400 tysięcy. To choroba przewlekła, wymagająca wieloletniego leczenia farmakologicznego. Najczęściej pojawia się u ludzi młodych, między 20. a 30. rokiem życia. Przyczyny choroby nie są znane.

Objawem schizofrenii jest dezintegracja osobowości. Chorzy wycofują się w świat swoich wewnętrznych przeżyć, zatracając psychiczny kontakt ze światem zewnętrznym. Typowe dla schizofrenii są omamy, urojenia, rozkojarzenie myślenia, kryzysy tożsamości, stany silnego napięcia emocjonalnego, gwałtowne zmiany motywów postępowania, zobojętnienie.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz