Gorące wiadomości

Polacy dostrzegają problem zdrowia psychicznego

Prawie połowa Polaków niepokoi się o swoje zdrowie psychiczne, a zdecydowana większość uważa, że warunki życia w naszym kraju sprzyjają zachorowaniom na choroby psychiczne i potrzebne jest utworzenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

Polacy obawiają się przede wszystkim chorób nowotworowych i chorób sercowo-naczyniowych bezpośrednio zagrażających życiu, coraz więcej osób jednak przyznaje się także do obawy przed chorobami psychicznymi. W badaniu CBOS aż 30% ankietowanych wymieniło je wśród trzech chorób, których obawiają się najbardziej. Jeszcze więcej osób (45%) przyznało, że czasem niepokoi się o swoje zdrowie psychiczne. Niepokój ten wyrażały częściej kobiety (52%) niż mężczyźni (37%), częściej też osoby w średnim wieku (35-54 lata) niż młodsze lub starsze.

Niepokój o swoje zdrowie psychiczne wyrażały też częściej osoby znajdujące się w gorszej sytuacji materialnej i społecznej. Badanie CBOS pokazuje zresztą, że powszechne jest przekonanie, iż trudne warunki życia zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Za najbardziej szkodliwe dla zdrowia psychicznego uznano bezrobocie (77%), kryzys rodziny (47%) i biedę (41%). Zdecydowana większość ankietowanych (85%) wyraziła też opinię, że panujące obecnie w Polsce warunki życia sprzyjają zaburzeniom zdrowia psychicznego. Taki sam odsetek badanych popiera utworzenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego zadaniem byłoby zapobieganie zagrożeniom zdrowia psychicznego i unowocześnienie lecznictwa psychiatrycznego. Tylko 5% uważa tę propozycję za niepotrzebną.

W Polsce w całodobowych placówkach psychiatrycznych leczy się zaledwie 0,5% ludności (prawie 200 tys. osób w 2003 r.), natomiast ze świadczeń ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej korzysta ok. 3,6% (prawie 1,4 mln). Liczba tych pacjentów jednak stale rośnie i ocenia się, że pomocy psychiatrycznej może potrzebować znacznie więcej osób. Z danych przedstawionych w 2001 r. przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że zaburzenia psychiczne stanowią ok. 12% globalnego obciążenia chorobami na świecie (wg wskaźnika DALY - disability adjusted life years), a w Europie nawet 20%.

Badanie pt. "Czy Polacy niepokoją się o swoje zdrowie psychiczne?" CBOS przeprowadził 3-6 czerwca na liczącej 1037 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz