Recenzja

Andrzej Lipczyński

Andrzej Lipczyński

Bardzo przydatne informacje, nie tylko dla profesjonalistów

Publikacja Wojciecha Imielskiego "Zaburzenia psychiczne i emocjonalne" ma charakter wyjątkowy. Wyjątkowość jej polega na samej treści, którą Autor prezentuje w taki sposób, że każdy, kto interesuje się psychologią, czy psychopatologią, może zdobyć wiedzę na wysokim poziomie i to bez większego wysiłku. Zaletą jest również i to, że jak sam Autor informuje, pochodzi między innymi z jego bogatego doświadczenia klinicznego. Znakomicie radzi on sobie z prezentacją treści psychologicznych i psychopatologicznych, przy jej bardzo dużej nieścisłości w określeniach, jakie spotykamy w literaturze przedmiotu Jest to znakomitym dowodem na to, że o życiu psychicznym człowieka, zaburzeniach tego życia, można mówić w sposób nieskomplikowany i popularno-naukowy.

Publikacja zawiera opis podstawowych psychopatologicznych kategorii diagnostycznych z podziałem na poszczególne zaburzenia psychiczne, ich obraz kliniczny, sposób leczenia i radzenia sobie z nimi. Informacje te są bardzo przydatne nie tylko profesjonalistom. Zainteresowanym stwarza możliwości dokonania oceny własnej kondycji psychicznej. Autor zwraca uwagę, że problemy zaczynają się dopiero wówczas, kiedy osoba ma w znacznym stopniu utrudnione możliwości normalnego, codziennego funkcjonowania. Interesujące jest również w książce to, że Autor nie stara się włożyć człowieka w jakieś określone schematy lub ramy, a zwraca uwagę, że granica między zdrowiem a chorobą ma tylko jedynie charakter jakościowy, a kiedy pojawia się już zaburzenie, to towarzyszy mu cierpienie.

Autor wyraźnie podkreśla, że człowiek żyje w dwóch obszarach (właściwie na ich krawędzi): duchowym i cielesnym. Opis życia zależy od tego z jakiej perspektywy spoglądamy na życie.

Na podkreślenie między innymi zasługują wskazówki Autora, jak postępować z osobą chorą psychicznie i jak żyć obok niej. Z najważniejszych aspektów należy wymienić empatyczność w terapii i szacunek dla osób chorych i poszanowanie ich indywidualności.

Autor wskazuje, że zaburzenia osobowości polegają na trwałych zaburzeniach funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych osobowości, a co za tym idzie - problemach w funkcjonowaniu w życiu społecznym i braku satysfakcjonujących relacji. Pokazuje, że osoby z zaburzoną osobowością nie tylko mają problem z samym sobą, ale też - inni mają problem z nimi. Przytoczony cytat z wykładu Janusza Pałczyńskiego bardzo wyraźnie określa to, o co w zaburzeniach osobowości chodzi. " (...) że z osobowością zaburzoną mamy do czynienia wówczas, kiedy ktoś ma w osobowości czegoś za dużo lub czegoś za mało".

Na zakończenie można stwierdzić, że każdy rozdział tej książki jest ważny, zawiera znakomite treści, które mogą zainteresować nawet wybitnych profesjonalistów i naukowców i zachęcić do pisania tak bardzo pięknym polskim językiem o tak trudnych sprawach.

To, co w jakiś sposób mnie poruszyło, to używane określenia "zaburzenia psychiczne", "zaburzenia psychologiczne" i "zaburzenia emocjonalne". Sądzę że mamy jedynie do czynienia z zaburzeniami psychicznymi, nie psychologicznymi, zaś zaburzenia emocjonalne, to przecież psychiczne.

Osobiście dziękuję Autorowi za tę publikację i polecam innym do zapoznania się z jej treścią. Warto.





Zaburzenia Zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Przewodnik popularnonaukowy

Wojciech Imielski

Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2010.

Książka Wojciecha Imielskiego "Zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Przewodnik popularnonaukowy" zawiera opis podstawowych, najpowszechniej występujących chorób psychicznych i zaburzeń emocjonalnych a także sugestie psychologa - praktyka, jak należy postępować w ich przypadku.   Czytaj dalej...

Recenzje naszych Autorów