Porady psychologiczne

Jak pomóc osobie objadającej się kompulsywnie?

Moja przyjaciółka w ostatnim czasie bardzo przytyła. Na początku myślałam, że ma kłopoty z hormonami, ale przyznała mi, że ma niepohamowany wręcz apetyt. Zaczęło się od rozstania z mężem, co bardzo przeżyła. Stała się apatyczna, nic ją nie interesowało, nie mogłam wyciągnąć jej z domu. Potem opowiedziała mi, że zaczęła po prostu zajadać stres i smutek. Jak mogłabym jej pomóc? Chciałabym, żeby znów była radosna i otwarta.

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Otyłość u wielu osób nie jest wyłącznie skutkiem zaniedbania się i niezdrowej diety. Rzeczywiście, błędy żywieniowe oraz brak wiedzy o zasadach zdrowego odżywiania, mają na to dużo wpływ. Ale są też przyczyny genetyczne i psychiczne, jak np. kompulsywne objadanie się wynikające z niemożności poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. Niektóre osoby na silny stres reagują brakiem apetytu, mają poczucie ściśniętego żołądka, ale to działa też w drugą stronę - nadmiernym apetytem, "zajadaniem" stresu. To działa na nie uspokajająco, a chory nie jest w stanie nad tym zapanować.

Leczenie pacjentów cierpiących na zespół gwałtownego objadania się jest trudne. Widzą przyrost wagi, chcą ograniczyć ilość przyjmowanych posiłków i, jednocześnie, wciąż dręczą się myślami o jedzeniu. Są niezadowoleni ze swojego wyglądu i to też przekłada się na stan ich psychiki. Mają napady paniki, fobie, wahania nastrojów, zmienne uczucia, niektórzy z tego powodu cierpią nawet na depresję. Niska samoocena powoduje, że unikają bliskich związków, są bardzo wrażliwi na odrzucenie, wciąż poszukują aprobaty i miłości.

Wiele osób samodzielnie próbuje walczyć z kompulsywnym objadaniem się, stosując skrajne metody doprowadzające do zrzucenia zbędnych kilogramów. Przyjmują środki odchudzające, przeczyszczające czy moczopędne. To jest jednak droga donikąd, bo potrzeba najedzenia się, często jest to też uzależnienie od słodyczy, jest na tyle silna, że liczba przyjmowanych kalorii jest zdecydowanie zbyt wysoka. Takie osoby mają poczucie winy, że brakuje im silnej woli, by dokonać zmiany swoich przyzwyczajeń i zachowań.

Silne negatywne emocje mogą prowadzić do rozwoju depresji i związanych z tą chorobą objawów - obniżonym nastrojem, utratą motywacji, spadkiem napędu, płaczliwością i wycofaniem społecznym.

Leczenie w takim przypadku może wymagać podania farmaceutyków, wskazana byłaby też psychoterapia w nurcie behawioralno-poznawczym. To rodzaj leczenia pozwalającego wniknąć pacjentowi w głąb jego umysłu, dotrzeć do przyczyny stanów depresyjnych - kolejnym krokiem jest eliminowanie schorzenia, przywrócenie spokoju ducha. Psychoterapia pozwala wpłynąć na zmianę sposobu myślenia i zachowania osoby zmagającej się z depresją.

W przypadku osoby cierpiącej na kompulsywne objadanie się, wskazana byłaby także konsultacja z dietetykiem, poznanie zasad zdrowego żywienia i wcielenia go w życie.

Ogromne znaczenie ma także aktywność fizyczna. Sport z jednej strony pozwoli zredukować masę ciała, z drugiej, wyzwoli endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój.


Inne porady