Porady psychologiczne

Jak sobie poradzić z alkoholizmem męża?

Mój mąż jest alkoholikiem. Był już dwukrotnie na terapii odwykowej, ale po upływie kilku miesięcy wracał do nałogu. To ogromne wyzwanie dla naszego małżeństwa. Już nie raz zastanawiałam się nad rozwodem. Podczas bardzo szczerych rozmów, kilku nawet w obecności terapeuty, oboje z mężem deklarowaliśmy, że chcemy je za wszelką cenę utrzymać. Z jednej strony wiem, że alkoholizm jest okropną chorobą, wystawiającą na próbę w zasadzie każdą sferę naszego życia, ale z drugiej mam coraz mniej siły na tę walkę. Czy w każdym związku pojawia się taki sam problem? Jak sobie z tym poradzić?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Niejedno małżeństwo czy związek rozpadły się z powodu choroby alkoholowej jednego z partnerów. Alkohol ma wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Podobnie jak w Państwa przypadku, bardzo wiele par za wszelką cenę chce ratować związek. Pani nie są obce uczucia, które targają partnerem osoby uzależnionej. To sprzeczne emocje - z jednej strony złość, gniew, smutek i gorycz, z drugiej zaś troska, zmartwienie i poczucie winy. Partnerka jest wściekła i myśli o opuszczeniu małżonka, jednak odzywa się w niej też sumienie, które każe myśleć o nim jako o osobie chorej i potrzebującej pomocy.

Partnerzy, którzy chcą ratować małżeństwo, liczą na to, że wkrótce nadejdą dni, gdy alkohol nie będzie niszczył ich życia. I nawet jeśli małżeństwo przetrwa najgorsze chwile czynnego nałogu, to kryzys często przychodzi w trakcie zdrowienia alkoholika. Początkowo rodzina odczuwa radość z terapii podjętej przez osobę uzależnioną. W późniejszym okresie dochodzi jednak do rozliczania alkoholika z jego zachowań, które miały miejsce w czasach intensywnego picia. Przychodzi kryzys w małżeństwie. Partnerzy wracają do negatywnych odczuć, pojawia się chęć odwetu za minione krzywdy, chęć ukarania. Wówczas osoby te potrzebują specjalistycznej pomocy.

Taką pomoc terapeutyczną mogą stanowić warsztaty dla małżeństw osób uzależnionych od alkoholu. Są one prowadzone zgodnie z zasadami behawioralnej terapii par przystosowanej do specyfiki małżeństw z problemem uzależnienia od alkoholu u jednego z małżonków. To bardzo postępowa metoda w psychoterapii uzależnienia od alkoholu. Z badań wynika, że objęte terapią pary nie dość, że się nie rozstają, to jeszcze poprawiają jakość swojego życia w małżeństwie. Co więcej, odnotowano wzrost osób utrzymujących się w abstynencji po uczestnictwie w programie behawioralnej terapii par.

Uczestnicy zajęć poprawiają jakość relacji za pomocą technik zwiększających ilość pozytywnych czynności i poprawiających komunikowanie się. Odbudowując zaufanie, tworzą rodzinne rytuały, wspierają się w dalszym utrzymywaniu abstynencji oraz w rozwoju umiejętności psychospołecznych pozwalających rodzinie na skuteczne odnalezienie swojego miejsca w życiu społecznym.







Inne porady