Nowości wydawnicze

Psychologia małych i wielkich narracji Psychologia


Maria Straś-Romanowska, Bogna Bartosz, Magdalena Żurko (red.)

Eneteia - Wydawnictwo Psychologii i Kultury, Warszawa 2010.

W naszym indywidualnym życiu kierujemy się opowieściami (narracjami), które odzwierciedlają naszą osobowość i teksty kultury. Narracje interesują badaczy reprezentujących różne dyscypliny, ale zajmują się nimi przede wszystkim psychologowie.

Książka zawiera opisy badań psychologicznego sensu narracji, w tym psychologiczne interpretacje opowieści o wielkich wydarzeniach, jak też opowieści o codziennych wyzwaniach. Omawiane jest podejście rozumiejące, stosowane zwłaszcza w badaniu doświadczeń trudnych lub budzących kontrowersje. Odrębnym tematem jest zastosowanie podejścia narracyjnego w terapii. Tematyka książki jest podejmowana także w tomie "Badania narracyjne w psychologii".

    Pogląd, że żyjemy według własnych opowieści odbijających wielkie teksty kultury, zainspirował autorów tej książki do badań nad psychologicznym sensem narracji. Znajdziemy tu efekty psychologicznej interpretacji zarówno opowieści o wielkich wydarzeniach, jak i o codziennych zmaganiach składających się na treść życia człowieka.

    Prawdziwy rozkwit badań narracyjnych w świecie nastąpił w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Opowieści, które wcześniej były przedmiotem zainteresowania literaturoznawców, stały się teraz obiektem badań antropologów kultury, etnologów, socjologów, filozofów i wreszcie psychologów. Nauki humanistyczne zaczęły eksponować narracyjny charakter przekazu kulturowego i narracyjny charakter ludzkiego doświadczenia.

    (ze Wstępu)
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!