Nowości wydawnicze

Każdy inny. O naturze ludzi i niepowtarzalności człowieka Każdy


Judith Rich Harris

Wydawnictwo "Smak Słowa", Sopot 2010.

W swojej najnowszej książce Judith Rich Harris stara się udzielić odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań, nurtujących człowieka od początku jego istnienia – dlaczego każdy z nas jest inny? Interesujące różnice między ludźmi nie są uwarunkowane przez geny, ani przez żaden z innych czynników, które najszybciej przychodzą do głowy na widok słowa "osobowość". To dlatego ludzka indywidualność wciąż pozostaje tajemnicą. Książka Harris to – jak sama pisze – naukowa powieść detektywistyczna. Jej celem jest rozwiązanie tej zagadki.

Książka została uznana za najlepszą książkę roku 2006 w kategorii "Nauka i technika" według czasopisma "Library Journal".

Wyjątki z recenzji:


    "To znakomita książka popularnonaukowa – bez wątpienia jedna z najlepszych, które ukazały się w 2006 roku. Autorka w olśniewającym stylu burzy ustalony porządek psychologii akademickiej, kwestionując podstawowe założenie, które przyjęto bez należytego sprawdzenia jego prawdziwości – pogląd, że wychowanie wywiera wpływ na osobowość. Czyni to w bardzo osobisty, przystępny sposób, odwołując się zarówno do badań naukowych, jak i do tradycyjnych powieści kryminalnych".
    - Martin O'Brien, Popular Science


Judith Rich Harris jest psychologiem, autorką słynnej książki "Geny czy wychowanie?", w której krytykuje przekonania dotyczące wpływu rodziców jako najważniejszego czynnika determinującego rozwój dziecka i przedstawia dowody na rzecz ogromnej w nim roli rówieśników. Absolwentka Uniwersytetu Harvarda, z którego została usunięta (w trakcie robienia doktoratu) ze względu na kontrowersyjne poglądy. Laureatka prestiżowej nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!