Nowości wydawnicze

Diagnoza psychoanalityczna Diagnoza


Nancy McWilliams

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2009.

Jest to pierwsza od wielu lat książka, która w sposób przystępny przedstawia psychoanalityczną teorię osobowości i jej implikacje praktyczne. Ostatnia tego typu praca, wydana kilka dekad temu, poprzedziła rozwój tak istotnych pojęć psychologicznych, jak syndrom borderline, patologia narcystyczna, zaburzenia dysocjacyjne i osobowość autodestrukcyjna. Język pionierów psychoanalizy, takich jak Wilhelm Reich czy Otto Fenichel, często zdumiewa współczesnych adeptów psychoterapii, tym bardziej że od roku 1980 poszczególne wydania Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) tworzone są w duchu orientacji empiryczno-opisowej, która celowo unika wszelkich założeń psychodynamicznych. W konsekwencji początkujący terapeuci rzadko mają okazję zetknąć się z bogatą kliniczną i teoretyczną historią poszczególnych zaburzeń opisanych w DSM-IV. Rzadko też dane im jest zapoznać się ze specjalistyczną wiedzą psychoanalityczną na temat uznanych wzorców charakteru pomijanych w tym podręczniku, czy też z wyczerpującym teoretycznym uzasadnieniem powiązań między diagnozą a leczeniem.

Wypełniając te luki i odpowiadając na potrzebę stworzenia tekstu, który w sposób przejrzysty przedstawiłby cały dorobek teoretyczny, przyjmowany za pewnik przez terapeutów psychoanalityków, niniejsza książka wyjaśnia główne – ważne z klinicznego punktu widzenia – typy charakteru oraz wskazuje, jak poznanie indywidualnej struktury osobowości pacjenta powinno kształtować uwagę terapeuty i styl interwencji terapeutycznej. Obywając się bez ciężkiego żargonu, który często zniechęca studentów, Nancy McWilliams w sposób zrozumiały i osobisty objaśnia czytelnikom teorię i praktykę psychodynamiczną. Liczne przykłady kliniczne przedstawia z humorem, bezstronnie i ze zrozumieniem, co ożywia abstrakcyjne pojęcia.

Ta obszernie wyjaśniająca wszystkie zagadnienia praca będzie nieocenionym źródłem wiedzy zarówno dla profesjonalistów, jak i dla studentów. Dla czytelników zorientowanych psychodynamicznie będzie stanowiła znakomite wprowadzenie do diagnozy psychoanalitycznej. Ci, którzy identyfikują się z innymi podejściami, pogłębią podstawową znajomość psychoanalizy i lepiej rozumieją podejście swoich analitycznie zorientowanych kolegów.

O autorce
Dr Nancy MCWilliams wykłada teorię psychoanalityczną i terapię na Wydziale Psychologii Stosowanej i Zawodowej na Rutgers University. Psychoanalityk senior w Instytucie Psychoanalizy i Psychoterapii w New Jersey, członek National Psychological Association for Psychoanalysis, była przewodnicząca Wydziału Psychoanalizy Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, prowadzi prywatną praktykę w zakresie terapii psychodynamicznej i superwizji we Flemington (New Jersey). Opublikowała wiele prac na temat struktury i zaburzeń osobowości, altruizmu charakterologicznego, feminizmu, różnic płci, seksualności, a także na temat współczesnych psychopatologii i ich leczenia. Jej książki były tłumaczone na wiele języków.




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!