Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
  • Inteligencja i pamięć

    Autor: dawidiq150   Data: 2023-03-07, 20:31:08               Odpowiedz

    Chciałem podyskutować, bo lubię poszerzać swoją wiedzę a uważam temat jest ciekawy.

    Można być inteligentnym a jednocześnie mieć fatalną pamięć, albo odwrotnie. Można też mieć i to i to albo nie mieć nic. Opcji jest dużo. Sawanci np. potrafili mnożyć i dzielić w pamięci wielkie liczby a ich inteligencja pozostawia wiele do życzenia.

    Robienie błędów ortograficznych często tyczy się ludzi z niskim IQ. Ale to nie jest reguła. Czy na to ma wpływ "pamięć wzrokowa"?

    Dlaczego ktoś potrafi wspaniale rysować twarze? A inny nie potrafi narysować nawet drzewa?

    Jakie są rodzaje pamięci? Słuch muzyczny? Spotkałem się w szkole podstawowej z sytuacją kiedy uczeń z bardzo dobrymi ocenami w trakcie pisania prosił o powtórzenie swojego kolegi (ze średnią 4,3) tego co mówiła nauczycielka, ten przerywał pisanie, mówił mu a jeszcze dodatkowo zdążył pisać dalej.

    Jaki rodzaj pamięci mają ci, którzy znają wiele języków obcych? Czy inteligencja to po części pamięć?

    Proszę napiszcie co wiecie na te tematy. Nie pogardzę też jakąś literaturą albo adresami stron www.



    • RE: Inteligencja i pamięć

      Autor: pawalec   Data: 2023-03-08, 13:06:12               Odpowiedz

      Według mnie to zupełnie 2 różne rzeczy. Pamięć, szybkość liczenia, we współczesnych komputerach jest nieosiągalna dla jakiegokolwiek człowieka, a z inteligencją nie ma to nic wspólnego. Nie jestem z wykształcenia informatykiem, ale mam umysł tzw ścisły. To co nazywamy sztuczną inteligencją nie ma z nią wciąż nic wspólnego. Nawet, jeśli przeciętna osoba nie umie odróżnić, czy rozmawia z Chatem AI czy z człowiekiem.

      Znam przykłady osób rewelacyjnie grających w szachy czy karty a nie radzące sobie z prostymi czynnościami życia codziennego.

      Znów przytoczę, że komputery grają w tej chwili znacznie lepiej od człowieka, a nie posiadają inteligencji.

      Czym więc dla mnie jest inteligencja? Dla mnie to jest zdolność, do rozwiązania nowego problemu, wymagającego stworzenie nowego algorytmu działania. Pamięć tu pomaga, ale nie ma decydującego wpływu na rezultaty.

      Zobrazuję to w następujący sposób: Problemem jest wbicie gwoździa w deskę. Nie wiemy, że służy do tego młotek, ale skąd inąd wiemy, że potrzeba do tego dużej siły, za pomocą logicznych wniosków dochodzimy do tego, że potrzeba czegoś twardego i ciężkiego. Znajdujemy kamień i problem rozwiązany. Pamięć przydałaby się na 2 etapach - pierwszy to jakaś sytuacja z życia, która podpowiedziałaby, że ciężkim twardym przedmiotem robi się więcej "huku", a drugi etap to baza przedmiotów jakimi dysponuję, żeby wybrać ten najlepszy.