Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Czym jest wybaczanie?

Autor: Dzika   Data: 2016-04-15, 22:46:19               

Według mnie - to już połowa drogi. Drugą część sama sobie już skracasz przyglądając się temu, co powoduje dyskomfort. Potem to już często pestka :)
Co do tych ludzi, o których źle się myślało, czy których się w jakiś sposób skrzywdziło. Wiesz - sobie to jest najtrudniej wybaczyć. Bo do tego dochodzą jeszcze inne emocje - takie jak wstyd (nawet tylko w naszych myślach) czy poczucie winy. Ale ja się często zastanawiałam czy gdybym drugi raz znalazła się w tamtej sytuacji, w tamtych warunkach, z tamtym moim doświadczeniem i wiedzą - czy miałabym szansę zachować się inaczej? Chyba nie. I ucieszyłam się gdy spotkałam się z opinią innych ludzi, którzy właśnie myśleli podobnie jak ja, że w każdej sytuacji podejmujemy optymalne dla siebie decyzje - bo tylko takie w tych okolicznościach i z tym bagażem doświadczeń potrafimy podjąć. To mnie w jakiś sposób uspakajało. Ale jednocześnie starałam się - jeśli było to możliwe jakoś zrekompensować tamto zachowanie. I wcale nie musiało dotyczyć akurat tej osoby, jeśli było to niemożliwe. To także dawało mi jakiś komfort "wyrównania energii we wszechświecie" :).
Problem jeszcze jest w tym, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ktoś poczuł się urażony i zdarza się, że po iluś tam latach dowiadujemy się o pretensjach, żalu, niechęci do nas. I też z tym fantem coś trzeba zrobić. Najlepiej - najszybciej jak się da.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku