Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Terapia gestalt czy skuteczna przy obsesjach, depr

  Autor: martyfozon2456   Data: 2021-11-09, 02:15:32               Odpowiedz

  Chciałem się zapytać czy na mój problem terapia w nurcie gestalt będzie najlepszym rozwiązaniem. Ogólnie to zmagam się z nadmiernym fantazjowaniem, obsesyjnymi myślami. Czasem mam też nerwice i stany depresyjne z powodu obsesji na punkcie dziewczyny. Zaczęło się to w 2018 roku. Ostatnio praktycznie przez rok nie miałem żadnych stanów depresyjnych do czasu jak zobaczyłem tą dziewczynę niedawno. Zacząłem o niej obsesyjnie myśleć i to spowodowało pojawienie się przygnębienia. Przeczytałem, że bierze się to też z nieświadomej identyfikacji z utraconym obiektem (poczucie winy za atak na obiekt wewnętrzny). No i praktycznie cały tydzień miałem w głowie te fantazje o niej oraz pojawiające się momentami stany silnego przygnębienia, depresji. Chciałem się wobec tego zapytać czy skuteczniejsza będzie terapia gestalt w celu zapobiegania objawom? Jednak by trwale pozbyć się identyfikacji z obiektem czy nie lepsza będzie terapia w innym nurcie?  • RE: Terapia gestalt czy skuteczna przy obsesjach, depr

   Autor: tencosni   Data: 2021-11-09, 16:17:44               Odpowiedz

   Ja powiem dwa słowa na marginesie:
   jeśli pójdzie na Gestalt, nie daj sobie wmówić, że przez to, że sam wziąłeś na swoje barki swoje uczynki, to wolno Ci wszystko, co mieści się w tzw. normie.
   To chyba najczęstszy skutek uboczny. Ludzie po Gestalt często uważają, że nic nie jest ich winą, bo przecież oni robili tylko rzeczy dozwolone.
   To Ty powinieneś czuć, co Ci wolno, co nie. Nie zdawaj się na cudze słowa.