Forum dyskusyjne

Porady dla amatorów psychoanalityków.

Autor: TwardowskiPan   Data: 2018-11-08, 10:15:21               

Nie będę się tutaj zajmował w zasadzie psychoanalizą zupełnie.Postaram się spojrzeć pod jej płaszczyk. Napiszę o poziomie czysto ludzkim, który może umykać ludziom zbyt wciągniętych w psychoanalizowanie. Głównie innych ludzi.

1. Szanuj cudze granice. Psychologiczne zacięcie i postawa "ja wiem lepiej co czujesz" to postawa, która te granice po prostu narusza.

2. Jest jeszcze głębszy poziom naruszania tych granic. To pisanie, że wie się lepiej co ktoś powinien zrobić, jak się zachować i jak pokierować swoim zachowaniem, życiem. To już jest nie tylko naruszanie granic, ale też brak szacunku do drugiej osoby. Jeśli takich rzeczy używa się w kłótni, to jest to w zasadzie czysta przemoc. Swego rodzaju próba intelektualnego gwałtu.

3. Bądz wobec siebie krytyczny i także psychoanalityczny. Psychoanaliza może dawać poczucie kontroli. Tym poczuciem kontroli można sobie kompensować jego brak w realnym życiu.

4. Realna psychoanaliza odbywa się w atmosferze akceptacji i dopiero po nawiązaniu bliższej relacji i dzieje się to nie bez powodu. Należy o tym pamiętać.

"If you can"t understand why this is a problem, then let me break it down for you: It"s insulting, it"s annoying, it"s extremely rude and it is arrogant"

Przetłumaczę ten tekst dla jasności. Chodzi oczywiście o nachalne psychoanalizowanie.

"Jeśli nie rozumiesz czemu to jest problem, pozwól że ci to wyjaśnię: jest to obraźliwe, irytujące, extremalnie niegrzeczne i aroganckie"

Psychoanaliza to narzędzie, którego należy używać rozsądnie i odpowiedzialnie. Nie nalezy go używać w gniewie, nie nalezy go nadużywać. To jest wiedza psychoanalityczna, którą psychoanalitycy posiadają. Nie posiadają jej zazwyczaj amatorzy zapaleńcy psychoanalityczni.

zamieszczam 3 krótkie poradniki. Warto choćby dla samej orientacji to przeczytać.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/ambigamy/201505/8-tips-amateur-psychologists-tempted-analyze-out-loud
https://neuroself.wordpress.com/2012/10/19/think-like-a-shrink-1-dont-psychoanalyze-your-family-and-friends/
https://www.quora.com/Why-does-psychoanalyzing-friends-family-make-them-upset-Is-it-because-they-are-insecure-or-is-it-denial

Polecam zwłaszcza ten ostatni.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku