Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Osobowość borderline i jej relacje w związkach

Autor: eilen   Data: 2019-07-27, 07:20:07               

Jak dla mnie, artykuł bardzo tendencyjny, zresztą z tym samym spotkałam się też w literaturze dotyczącej borderline'a.
To wszystko, to tworzenie jakiegoś sztucznego modelu. "Aha, moja dziewczyna mną manipulowała i urządzała sceny, groziła samobójstwem. To na pewno borderline."

Nie jestem żadnym znawcą w tym temacie, ale mam zdiagnozowane to zaburzenie. Dlaczego budowany jest tak specyficzny obraz osoby z zaburzeniem z pogranicza? Bo czytając tego typu artykuły, to osoba z borderline wszystko robi "pochopnie", włącznie z wyborem partnera, którym później manipuluje. I tu się nie zgadzam. Osoba z borderlinem może budować związek cegiełka po cegiełce, szanować swojego partnera i nawet się pokłócić - ale nie w celu manipulacji, tylko bronić swoich granic. Właśnie po sobie sądząc, to jest główny problem borderline'a - sztywne poczucie swoich praw i swojego "terytorium" oraz lęk przed tym, że ktoś zobaczy, co czujemy. Ale to nie znaczy, że uzewnętrzniamy to i robimy sceny. Jakiś taki wpojony od dziecka deficyt asertywności, "bo trzeba być dla innych miłym". A w środku cały czas "sanktuarium", do którego co chwilę ktoś "wchodzi z butami" i które trzeba chronić, bo stracimy sens życia.

Tak to wygląda ze strony osoby z borderlinem. Nie można szufladkować, jak borderek zachowuje się w swoim związku, bo rodzajów borderline'a jak widać może być całkiem sporo, a tylko nazwa jedna.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku