Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
  • Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
    Przeczytaj komentowany artykuł

    Autor: LUKA30   Data: 2006-10-10, 02:35:09               Odpowiedz

    PIERSZY RAZ SIEGNALEM DO INTERNETU BY ZNALEZC ODPOWIEDZI NA PYTANIA DLACZEGO COS ROBIE CO TAK NAPRAWDE KIERUJE MOIMI ZACHOWANIAMI. W PANI ARTYKULE ZNALAZLEM PODPOWIEDZI TERA MUSZE PRZEMYSLEC I ZAOBSERWOWAC CZY TO NAPRAWDE TAK JESZCZE NAPISZE



    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: joakol   Data: 2006-10-11, 11:10:08               Odpowiedz

      Dzień dobry. Bardzo mi się podobał artykuł. Przyznaję że po jego przeczytaniu byłam mocno zszokowana tymiz można świadomie obniząć poczucie włsanej wartości w celu uzyskania np.czyjegoś zainteresowania, uwagi, uzyskania opieki, miłości i poczucia bezpieczeństwa. Nie do wiary że obniżanie poczucia własnej wartości może stać się strategią ofiary. A już stwierdzenie że osoby w sytuacjach zagrożenia utraty miłości i opieki będą obniżały poczucie własnej wartości gdyż jest to dla nich strategia, która utracie tej będzie przeciwdziałać -noo to jest poprostu niewiarygonde i przerażające. Byłam i jestem pod wrażeniem tego artykułu. Polecam wszystkim .Pozdrawiam dziekując autorce Joanna z Bielska



      • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wart
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: basia68   Data: 2008-02-17, 11:09:25               Odpowiedz

        Joakol - dla mnie akurat nie ma w tym nic porażającego, ani nawet dziwnego. Normalka. Znam to z własnego życia. Taki schemat wypracowałam sobie już od wczesnych lat dziecinnych. Otoczenie baaardzo się do tego przyzwyczaiło i nawet byłam lubiana, szczególnie w podstawówce, no bo komu może zaszkodzić taka szara mysz, a i na jej tle można zawsze korzystniej wyglądać. Oczywiście we wczesnych latach to się działo nieświadomie. Potem dopiero dotarło do mnie co się dzieje.
        Kiedyś, na którychś tam warsztatach NLP i dramy zdobyłam się na odwagę powiedzieć o tym nawyku. Ale muszę powiedzieć, że to działa w obie strony tzn. ja manipuluję i inni manipulują - i jeśli staramy się cokolwiek zmienić to jedna i druga strona reaguje podobnie. Najczęściej jest to sprzeciw typu: taka szara mysz i nosa zaczęła zadzierać. Patrzcie: kiedyś to była taka miła, skromna dziewczyna, a teraz.. zarozumialec i tym podobne. Mimo wszystko warto pozbyć się tego przykrego niszczacego nawyku. Kochajmy siebie, ale bądźmy też pokorni. Poznawajmy swoje wady i zalety. Pozdrawiam/Basia



    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: eowyn   Data: 2007-01-07, 14:28:03               Odpowiedz

      Po przeczytaniu tego artykułu mam mieszane uczucia. Dziękuję za ten artykoł, bardzo jasno wyjasnia ten problem. Niestety odnajduję tam siebie. Kilka przytoczonych przykładów w 100% pasuje do mnie. Do tej pory myślałam, że to depresja, bądz wstydliwość, a może wszystko razem... Mam 16 lat, nie chce zmarnowac sobie życia przez tak niską samoocenę, to mnie bardzo ogranicza.
      CZY DA SIĘ TO WYLECZYĆ? JAK MOŻNA TO POKONAĆ?



    • fromm i tyle
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: emotive   Data: 2007-02-11, 22:45:57               Odpowiedz

      W artykule nie znalazłam nic nowego. Jest tu wiele wątków, które pojawiły się już u Fromma przy omawianiu osobowości neurotycznej, tutaj jednak opisane dość powierzchownie. Myślałam,że przeczytam coś ciekawego i bardzo się zawiodłam.



    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: K.S.   Data: 2007-09-19, 14:33:57               Odpowiedz

      Przeczytałam uważnie artykuł.
      Zastanawiam się nad jeszcze jednym aspektem zaniżania własnej wartości. Człowiek, którego nikt nie chwalił-
      uczył się , pracował, jego postępowanie było przyjmowane przez otoczenie jako coś oczywistego, bez potrzeby wyrażania aprobaty, podziękowania za trud włożony w wykonaną pracę, czasami za jakiś drobiazg,
      który sprawił innemu radość itd.
      Po latach zaniża swoją wartość, po prostu nie wierzy,
      że jest pełnowartościową osobą.
      Aby nie cierpieć przekonuje sam siebie, że jest gorszy
      i wierzy już tylko sobie.
      Nie ma większej radości dla takiego "osobnika", jeżeli przypadkiem zostaje pochwalony, to może być drobiazg,
      ale wtedy czuje się silny, mógłby cały świat zbawić.
      A potem, gdy przechodzi euforia zastanawia się i znów nie wierzy.....



    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wart
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Wyverin   Data: 2008-01-05, 12:44:27               Odpowiedz

      "Roboczo dewaluujące siebie zachowania danej osoby w tym wypadku nazwałam strategią ofiary."

      Tak, w istocie tak to działa. Szczególnie, że podejście systemowe określa, dość prowokacyjnie, że rola ofiary jest najsilniejszą rolą w systemie. Sukcesy jej liczone są podwójnie, a porażki niezauważane, bo ofierze muszą się zdarzać.

      "Podsumowując, to co zostało wyżej powiedziane, tendencja do obniżania własnej wartości w życiu wielu ludzi może pełnić bardzo ważną funkcję. Dotarcie do tego mechanizmu pozwala natomiast w nieco inny sposób spojrzeć na zachowanie osób taką skłonność przejawiających, co może też być cenną wskazówką w dążeniu do próby wyjaśnienia bądź zrozumienia zachowań poszczególnych ludzi."

      Brakuje mi w tym pewnej implikacji praktycznej, szczególnie uwzględniając Pani pracę zawodową. Pisze Pani o pewnym wzorcu zachowań dezadaptacyjnych, biorąc pod uwagę szerzący się humanizm psychologii, tendencje do autorozwoju i samoświadomości. Powtarzalne wzorce nie przynoszące pożądanego efektu są charakterystyczne dla zaburzeń osobowości. Toteż odkrycie na nowo przez Panią starego mechanizmu, jakim jest rola ofiary w psychologii, powinno IMHO (że użyję modnego skrótu internetowego) już na tym etapie owocować projektami terapeutycznymi osób muszących w ten sposób uzyskiwać cele w swoim życiu. A dlaczego? Ponieważ charakterystyczne dla naszych czasów jest statystycznie coraz częstsze zjawisko występowania sprawców przemocy szczególnie brutalnych w swoim procederze i wiktymizujące się ofiary stanowią łatwy cel dla nich.




    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wart
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: emm85   Data: 2008-02-17, 00:04:18               Odpowiedz

      Witam wszystkich

      Przeczytalem powyzszy artykul na jednym wdechu. Od dawna szukalem jakis podstaw naukowych do stwierdzenia co jest ze mna nie tak. Mozna powiedziec, ze ten artukul jest o mnie.
      Wiem, ze nie tylko ja mam takie problemy natury emocjonalnej. Jednak nie mam pojecia co robic w tej sytuacji, zeby "wrocic" jako ktos odmieniony... bez tego strasznie dziwnego i tak przeszkadzajacego w normalnym zyciu zachowaniu.
      Jesli ktos podjal jakies kroki w kierunku przemiany to bylbym wdzieczny za jakikolwiek kontakt i pomysl, za co z gory dziekuje.
      Moj e-mail: eml@vp.pl

      Pozdrawiam
      Zycze szczescia



    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: felka   Data: 2008-04-19, 16:04:03               Odpowiedz

      Wyjmę ten artykuł na wierzch, bo wielu ludzi winno go czytać. Nie wiem czy jest odkrywczy czy nie, wiem, że jego prawdziwość przerabiam na sobie.
      1. Pochwały, sukcesy, czyjeś zainteresowanie - odbija się jak od ściany - bo "nie pasuje do obrazu "(i tak jestem do niczego", reszta to tylko przypadek lub pomyłka czyjaś)
      2. Cel główny - "uniknąć porażki", bólu. Więc nic nie będę robić, nikogo nie chcę widzieć, przestaję mieć potrzeby i wy też niczego ode mnie nie oczekujcie
      3. "Sadystyczne superego": powinieneś, musisz! - nie ma miejsca na chcę, potrzebuję, nie ma miejsca na zaprzyjaźnienie się z sobą samym. Bacik w rękę i "a ty, a ty" - kara, zanim inni ukarzą ( im nie wolno, sama to zrobię)
      No, streściłam. A jak ciężko to zmienić, np. pkt 1. Gdy dopuszczę pochlebną myśl, sukces - winda jedzie do nieba w drugą skrajność: jestem super! Za chwilę cień wątpliwości?- iz gwizdem, zgrzytem wstydem- w dół jazda, do piekła. Tak, zły ale spójny, wciąż ten sam obraz wydaje się milszy.
      Jestem nikim, ale nie zgrzytam chociaż. Jak trudno przyjąć,że nie jest się ani tak dennym ani tak wspaniałym, albo ze jest się i takim i takim. Szarym. Jak inni. Inni, którym podziwiam ich jazdy do nieba, a przymykam oczy gdy są w piekle. U siebie- oczy szeroko otwarte tylko na piekło.



      • : Dlaczego ludzie zaniżają poczucie ..felka 2018r.
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: fatum   Data: 2018-11-13, 13:04:02               Odpowiedz

        Zrobiłam tak jak i Ty i odświeżyłam moim zdaniem ważny artykuł,ale niestety nie rozumiem dlaczego został schowany?Czy faktycznie trzeba chować ważne artykuły?Niepojęte.Feelka masz jakieś zdanie w tej kwestii?Mam nadzieję,że zdążysz chociaż jeden raz przeczytać i przypomnieć sobie ważny społecznie artykuł.Pozdrawiam.



    • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Shelly   Data: 2008-07-07, 12:46:22               Odpowiedz

      Szkoda,ze nie zostalo napisane jak sobie z tym radzic.



      • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: earleen   Data: 2009-07-28, 01:02:20               Odpowiedz

        Zainteresowanym polecam książkę
        Alain de Botton "Status Anxiety".
        Teza tego opracowania mówi o tym, że dla zachowania zdrowia psychicznego należy przesunąć akcent z dbałości o swój wizerunek na bezpieczne pola. W przeciwnym razie własny wizerunek może stać się niefunkcjonalną obsesją, jak w słynnej teorii klasy próżniaczej Thorsteina Veblena. Co więcej, deprecjonowanie własnej wartości jest ewolucyjnie uzasadnioną adaptacją. Fantastyczny opis tego ostatniego zawiera opowiadanie Janusza Zajdla "Limes inferior".
        Można też przytoczyć przykład porażki Niemiec w II wojnie światowej - nie zawsze podążanie za poczuciem mocy ma sens.
        Kryzysy gospodarcze nie mają innej podstawy niż nadmierna wiara w to, że wszyscy mogą być bogaci.
        To tyle dla tych, którzy wątpią w swoje możliwości.
        Jak mówi rosyjskie przysłowie "tisze budiesz, dalsze jediesz".
        Zawsze warto rozważyć, czy mamy siły, by opanować sytuację.



        • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
          Przeczytaj komentowany artykuł

          Autor: impresja   Data: 2012-02-25, 17:32:22               Odpowiedz

          Zaintrygowały mnie treści od momentu:
          "surowe sumienie z łatwością.........."......
          Pewne "objawy" widzę i u siebie i u osób w moim otoczeniu i żal mi i Ich i siebie.
          Dziękuję za artykuł.
          *



          • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
            Przeczytaj komentowany artykuł

            Autor: violla   Data: 2012-02-26, 14:31:16               Odpowiedz

            "(...)iż pewne osoby w sytuacjach zagrożenia utraty miłości i opieki, będę obniżały poczucie własnej wartości, gdyż jest to dla nich strategia, która utracie tej będzie przeciwdziałać. Zatem, inaczej: intencją podejmowania przez daną osobę zachowań, które prowadzą do ukazywania siebie w gorszym świetle oraz ujawniania własnej bezradności i niezaradności, może być właśnie przyciągnięcie uwagi innych i zdobycie ich zainteresowania oraz opieki."
            Ten fragment to wypisz wymaluj moja mama. Juz wiele lat temu odnosiłam wrażenie, ze robi z siebie męczennika/nieszczęśnika by przyciągnąć większe zainteresowanie swoją osobą, że niby nie chce chorować ale jest szczęśliwa gdy rodzina zbiera się nad jej łóżkiem... . Niby jest nieszczęśliwa/umierająca/bliska samobójstwa, a potem wyraźnie się ożywia gdy rzucam wszytko i do niej jadę... Straszne... nienawidzę tego!



          • RE: Dlaczego ludzie zaniżają poczucie własnej wartości?
            Przeczytaj komentowany artykuł

            Autor: impresja   Data: 2012-02-26, 22:45:12               Odpowiedz

            violla
            żal mi Ciebie,bo Jesteś dokładnie taka sama jak Twoja Mama.
            Serio.
            Jesteś.
            *