Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
  • Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
    Przeczytaj komentowany artykuł

    Autor: ElaKalinowska   Data: 2010-10-14, 23:21:34               Odpowiedz

    Nie zgadzam się z częścią argumentów przedstawionych w tym artykule. Mam wrażenie, że autorka pisze o psychologach nie do końca rozumiejących swoją rolę.

    Np. "Psycholog nieprzywiązujący zbyt dużej wagi do małżeństwa, być może nie będzie namawiał klienta do rozwodu,.." moim zdaniem psycholog, który namawia klienta do rozwodu wykracza poza swoją rolę. Nie jest zadaniem psychologa namawiać kogoś, do czegoś tylko pomóc klientowi w inny sposób spojrzeć na swoją sytuację, tak aby łatwiej mu było znajdować swoje własne rozwiązania. Jeśliby psycholog namawiał klienta do czegoś, musiałby też wziąć odpowiedzialność za ew. konsekwencje tego działania.

    Podobnie rzecz się ma z poniższym argumentem:
    "Psycholog może bezpośrednio nie ujawniać swoich przekonań, jednak jak już wspomniałam wcześniej, będą one wybrzmiewać w procesie terapeutycznym i ktoś, kto np. będzie wielkim zwolennikiem Kościoła, będzie miał problem, by pracować z ateistą nad przepracowaniem emocji po przeprowadzonej aborcji."
    Na daną sytuację można spojrzeć na wiele różnych sposobów, można oglądać coś przez pryzmat ocen moralnych, można zobaczyć dramat człowieka, który podjął decyzję, której konsekwencje przerosły jego możliwości radzenia sobie. Można nie podzielać przekonań na jakich oparta była decyzja, ale można jednocześnie zrozumieć cierpienie osoby. I pomóc jej przepracować je tak aby osoba ta mogła normalnie funkcjonować.

    Patrząc w sposób przedstawiony w artykule, to psychologowi w ogóle byłoby trudno pracować z osobami, które mają inne poglądy niż on sam i podejmują inne decyzje niż on sam by podjął. Zdarza się, że różni pomagacze używają swojego osobistego doświadczenia i przykładu do tego, aby pokazywać klientom jak żyć ale to jest raczej domena pomocy nieprofesjonalnej. Psychoterapeuci w takich sytuacjach powinni zafundować sobie superwizję.

    Może się zdarzyć, że psychoterapeuta czuje, że nie jest w stanie akceptować swojego klienta, w takiej sytuacji lepiej jest gdyby polecił mu innego terapeutę i zrezygnował z prowadzenia tej osoby.



    • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Ciekawy-   Data: 2010-10-14, 23:48:44               Odpowiedz

      tylko co zrobic gdy kazdy odsyla do innego...i zabraknie "chetnych"??...nic tylko sie zalamac...



      • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: DeJaVuiP   Data: 2010-10-15, 00:10:43               Odpowiedz

        Każdy z nas jest dla siebie najlepszym psychologiem. Dlatego uważam, że sami najlepiej zajmiemy się swoimi problemami, chyba że są to problemy natury psychicznej... Wtedy ciężko funkcjonowac w społeczeństwie, bo wiadomo, jest ono nastawione na anty do "wariatów" i tylko tak widzi ludzi , którzy widzą inaczej rzeczywistośc. Kto wie, może widzą więcej niż ci "zdrowi"??
        Sama miałam bezpośrednio kontakt z takimi osobami... Mój tata, siostrzenica... Tylko że.. ja ich rozumiałam i mnie się słuchali. Do tego potrzebne jest serce, a nie tylko wyuczone teorie w szkółce, przełożone na praktykę i sumą sumarum stają się jakimś doświadczeniem. I tak przebierając wśród psychologów nacinamy się po prostu na ludzi zarabiających kasę, wcale niewspółczujących, udających współczucie i wczucie sie w sytuacje.
        Do serca dodajmy otwarty umysł, elastycznośc w myśleniu, przejtrzystośc rozumu i mamy znakomitego mędrca, który nas lub naszych bliskich/ znajomych wyprowadzi z ciemności.
        Niektórym z psychologów się po prostu udaje postawic tzw diagnoze i wpaśc na genialny pomysł wyleczenia "ofiary umysłu" lub tylko uśmierzenia jej boleści, zmagań w życiu, bładzenia w ciemnościach. Ale nie zaprzecze, że wśrod nich znajdzie się jeden na 10000 "prawdziwego zdarzenia".
        Także niech odpowiedniego "przewodnika w zawiłościach umysłu" - zwanego psychologiem, terapeutą, mędrcem, nauczycielem, mistrzem itd itp poszukuje nam osoba z otwartym sercem i umysłem, a na pewno wybierze odpowiednią osobę.



        • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
          Przeczytaj komentowany artykuł

          Autor: Ciekawy-   Data: 2010-10-15, 00:29:15               Odpowiedz

          "Sama miałam bezpośrednio kontakt z takimi osobami... Mój tata, siostrzenica... Tylko że.. ja ich rozumiałam i mnie się słuchali. Do tego potrzebne jest serce, a nie tylko wyuczone teorie w szkółce, przełożone na praktykę i sumą sumarum stają się jakimś doświadczeniem. I tak przebierając wśród psychologów nacinamy się po prostu na ludzi zarabiających kasę, wcale niewspółczujących, udających współczucie i wczucie sie w sytuacje."
          :):)...juz Cie lubie...



        • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
          Przeczytaj komentowany artykuł

          Autor: ewawiwa   Data: 2011-09-07, 23:00:05               Odpowiedz

          Ale psycholog nie jest od tego by współczuć, tylko od tego by pomóc danej osobie rozwiązać swój próblem samemu i by dana osoba nie miała z tym problemów w przyszłości. Oczwiście, często psycholog nie jest potrzebny, czasami wystarczy bliska osoba, czasem potrzebne jest tylko 'serce', tylko co zrobić, jak ktoś nie ma się do kogo zwrócić, a sam nie wie jak swój problem rozwiązać? Juz nie wspominając o tym, że w niektórych sytuacjach o wiele prościej jest wyżalić się komuś obcemu, niekoniecznie po to by znaleźć współczucie :)



    • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Globo   Data: 2010-10-19, 01:28:21               Odpowiedz

      Nie, to uproszczenie jeszcze bardziej skomplikuje sytułacje, bo jeśli psycholog jest zagorzałym katolikiem i przychodzi do niego zagorzały katolik z problemem że ma ósemkę dzieci i czy już nie dając rady powinien zrobić jeszcze z siedem to ten zagorzały psycholog powie mu no pewnie, a dlaczego tylko siedem, możesz więcej ku chwale Bożej. Lub będzie leczył homoseksualistę, którego się obecnie nie leczy bo jego światopogląd będzie ważniejszy od dobra pacjenta, a pacjent zamiast wyzwolić się z uprzedzonych ludzi będąc katolikiem jeszcze bardziej się uprzedzi do samego siebie, zorganizuje egzorcyzmy i tym się zabije.



      • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: Ciekawy-   Data: 2010-10-19, 02:23:16               Odpowiedz

        "a dlaczego tylko siedem, możesz więcej ku chwale Bożej"...:):)



        • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
          Przeczytaj komentowany artykuł

          Autor: bl150152   Data: 2010-10-19, 07:30:20               Odpowiedz


          Psycholog nie tylko moze ale powinien zachowac neutralnosc.....nie wyobrazam sobie psychologa z Jego pogladami, a co mnie to obchodzi i jaki to ma zwiazek ? czy kazdy chirurg musi najpierw przejsc sam przez czesc operacji aby byc wiarygodny jako fachowiec ?
          Czy w Polsce zapomniano i nie uczy sie co to znaczy profesjonalizm ?....nic wiec dziwnego, ze trudno jest trafic na "wlasciwego" psychologa z "odpowiednimi" pogladami - to jakis absurd .....a przeciez zasob wiedzy po wieloletnich studiach jest ten sama dla kazdego z Nich.


          Basia.



        • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
          Przeczytaj komentowany artykuł

          Autor: Globo   Data: 2010-10-19, 09:43:35               Odpowiedz

          Adam
          No zabawne, ale to jest też tragedia. Polska nie jest krajem naukowym, co raz bardziej szaleju tutaj irracjonalizm i to co w artykule pokazano, to jest bardzo smutna prawda, bo zobacz Alicje T. gdzie idzie kobieta do lekarza, a ten jej każe rodzić kosztem utraty wzroku, czyli lekarz przestaje być zorientowany na dobro pacjenta ale zwalcza pacjenta ideologią, tym samym przestaje być lekarzem a staje się rzeźnikiem. Tak samo z tą aferą co dziewczyna spróbowała seksu analnego i zaczeła się wykrwawiać, poszła do ginekolog to usłyszała kazanie i odesłanie do domu, a stamtąd karetką w ostatniej chwili do szpitala i ledwo co ją odratowano....no to to już napewno nie są lekarze i z nimi wszystkimi się tak dzieje, że zaczynają opowiadać poglądy kościelne a nie naukowe, jak ostatnio doktorowa, że kobiety nie nadają się na miejsca kierowicze bo im podczas miesiączki puchnie mózg....Kk nie jest etyczny On zawsze atakował naukę i tak jak zabraniał operacji bo ciało jest siedzibą ducha świętego tak teraz histeryzuje ze swojej obsesji na in-vitro i inne i lekarze zamiast zajmować się leczenie zaczynają otwierać rzeźnie dla pacjentó, a bo z górymają prawo, które tak naprawdę poglądami zwalcza medycynę....tosą skutki kościółka takie artykuły i takie zachowania, że ludzie zaczynają bać się potwornie lekarzy.



          • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
            Przeczytaj komentowany artykuł

            Autor: b1234   Data: 2011-09-08, 11:07:40               Odpowiedz

            Nie jestem pewien, czy jest tak jak piszesz. Te przypadki które opisujesz, są nagłaśniane przez media i pokazywane bardzo jednostronnie, w otoczcie zgrozy i nagonki na lekarzy. Nie wiem, czy tak było czy nie, ale kilka razy mogłem skonfrontować rzeczywistość z tym co pokazuje TV czy jest w prasie. I różnice były drastyczne.
            Jest bardzo możliwe, że zdarzają się przypadki lekarzy pijanych, niekompetentnych, źle wykonujacych swoją pracę. Podobnie jak w reszcie społeczeństwa polskiego. Podobnie jak wśród psychologów.
            Osobiście zgadzam się z autorką artykułu, że nie do końca psycholog może rozdzielić swoje poglądy od zaleceń dla pacjenta. To jest relacja człowiek - człowiek, a nie hydraulik - rura.
            Więc faktycznie może być tak, że dopiero któryś kolejny psycholog jest w stanie pomóc pacjentowi. Bo będzie umiał do niego trafić, bo będzie miał taki a nie inny światopogląd.



    • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: rafal40   Data: 2013-07-23, 07:32:13               Odpowiedz

      Racja psycholog jak ma doswiadczenie w jednym temacie , to na w na inych problemach dosłownie nie bedzie sie znał .Psychologia jest bardzo obszerna i psycholog bedący dobrym fachowcem w przenocy domowej , nie bedzie umiał pomóc np nastolatkom .Sytuacje śa rózne i każdy przypadek trzeba dokładnie zbadac , ocenic na podstawie innych wizyt o podobnej poblematyce



      • RE: Czy psycholog może zachować neutralność światopoglądową?
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: fatum   Data: 2013-07-23, 08:26:24               Odpowiedz

        Czadowo z tymi tabliczkami wyszło._:).
        Dziękuję.Serdecznie się uśmichnęłam.
        Moim zdaniem psycholog to zwyczajny człowiek.
        Różni się od szarego klienta tym,że ma wiedzę i niekiedy duże doświadczenie.Jeżeli jest tylko uczciwy,rzetelny i empatyczny to już w zasadzie wystarczy.
        Psycholog wie,że "kłamliwość" w takiej lub innej formie "wylezie"/ujawni się bez obawy.Takż epsycholog wie,że dzisiejsi klienci są zorientowani w tym całym bałaganie.Biznes przy tym to pikuś.
        Natomiast radość z zawodu niekiedy jest ważna.
        A jeszcze poparta mocną złotówką daje pełnię szczęścia.
        I tego życzę Wszystkim psychologom bez wyjątku.