Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
  • Nowe spojrzenie na stres
    Przeczytaj komentowany artykuł

    Autor: lqdshdw   Data: 2005-12-12, 23:12:16               Odpowiedz

    Nie jestem jakimś autorytetem w dziedzinie psychologii, ani nawet nie miałem z nią nic wspólnego na studiach ale nie mogłem się oprzeć by nie dodać komentarza do tego artykułu.Dlaczego?Sposób w jaki jest napisany, klasyfikuje go jako artykuł "dla wszystkich", nie jest przepełniony naukowymi pojęciami, które trudno zrozumieć, wręcz przeciwnie, jest doskonale zrozumiały nawet dla takiego laika jak ja.Co do tematu i treści -jest przekonywujący i pozwala zatrzymać się, i zastanowić nad sobą, nad naszymi reakcjami na stres oraz pozwala nauczyć się z nim walczyć...



    • RE: Nowe spojrzenie na stres
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: fulunek   Data: 2008-04-03, 01:34:43               Odpowiedz

      Techniki kontroli stresu
      Medytacja
      Relaksacja przez utrzymywanie skupionej uwagi na jednej rzeczy
      Ideą medytacji jest skupiać się na jednej, relaksującej myśli przez dłuższy czas. Dzięki temu Twój umysł wypoczywa, nie myśląc o problemach, które powodują stres. To daje Twojemu organizmowi czas na rozluźnienie, odzyskanie sił i pozbycie się toksyn, które mogły się nagromadzić z powodu stresu i umysłowej lub fizycznej aktywności.

      Techniki medytacji
      Esencją medytacji jest uciszyć myśli przez skupienie się tylko na jednej rzeczy. W przeciwieństwie do hipnozy, która jest bardziej pasywnym przeżyciem, medytacja jest aktywnym procesem, który stara się wykluczyć inne myśli dzięki koncentracji myśli na temacie medytacji.

      W każdym przypadku - pomocnym jest jeśli Twoje ciało jest rozluźnione. Powinno być ono w pozycji, w której możesz przebywać wygodnie przez dłuższy okres czasu (idealnie 20-30 minut). Jeśli jesteś wystarczająco giętki: pozycja lotusa może być odpowiednia. W innym przypadku, siedzenie w komfortowym fotelu lub leżenie na łóżku może być równie efektywne.

      Możesz użyć wielu różnych technik koncentracji. Którą wybierzesz zależy od osobistych upodobań. Niektóre z nich są opisane poniżej:

      Oddychanie:
      Użyteczną metodą może być skupianie uwagi na oddychaniu. Koncentruj się na swoich wdechach i wydechach. Mogą temu towarzyszyć numery od 0 do 9. Możesz wyobrażać sobie zmieniające się obrazy numerów z każdym oddechem. Alternatywnie - możesz wyobrażać sobie zdrowie i spokój wpływające do Twojego ciała w czasie wdechu, i wypływający stres i ból w czasie wydechu.
      Skupienie na obiekcie:
      Tutaj skupiasz uwagę całkowicie na badaniu jakiegoś obiektu. Przyjrzyj się, podczas medytacji, jego najdrobniejszym detalom. Zbadaj kształt, kolor, różnicę, budowę, temperaturę i ruchy tego obiektu. Często używanymi obiektami są kwiaty lub płomień świecy. Możesz jednak użyć innych obiektów (np. budzika, lampy, filiżanki) z takim samym skutkiem.
      Skupienie na dźwięku:
      Niektórzy lubią skupiać się na dźwiękach. Klasycznym przykładem jest staro indyjskie "Am", znaczące "perfekcja". Czy będzie to dobra technika, czy nie, zależy od Ciebie.
      Wyobraźnia:
      To może być bardzo odświeżający i przyjemny sposób medytacji. Kreujesz w umyśle obraz przyjemnego i relaksującego miejsca. Wykorzystaj przy tym wszystkie zmysły: "zobacz" te miejsce, "usłysz" dźwięki, "poczuj" zapach, "wyczuj" temperaturę i ruch wiatru. Ciesz się tą lokacją w Twoim umyśle.
      W każdym przypadku ważnym jest trzymać skupioną uwagę. Jeśli pojawią się inne myśli lub przeszkody, pozwól im "odpłynąć". Jeśli to konieczne, wyobraź sobie przyczepianie myśli do obiektów i wtedy "przesuń" obiekty poza obszar Twojego skupienia.

      Możesz zauważyć, że Twoja uwaga załamuje się gdy zaczynasz martwić się o upływający czas. W takim przypadku dobrze jest uprzednio ustawić budzik na czas, w którym masz już skończyć medytacje.

      Przekonasz się, że gdy będziesz praktykować medytacje, Twoja zdolność do koncentracji się zwiększy.

      Kluczowe punkty:
      Medytacja jest użyteczną metodą relaksacji. Daje ona okres spokoju i czas, w którym możesz dać ciału odpocząć i oczyścić umysł ze stresujących myśli. Odbywa się to poprzez koncentrowanie się na jednej rzeczy przez dłuższy okres czasu, zwykle 20-30 minut. Obiektem koncentracji może być oddychanie, jakiś konkretny obiekt, dźwięk lub wyobrażona scena



    • RE: Nowe spojrzenie na stres
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: amanda1   Data: 2008-05-13, 10:32:52               Odpowiedz

      nie takie znow nowe, ale artykul przystepnie i swietnie napisany, wiele lat temu wpadla mi w rece ksiazka o Kahunach - juz przed wieloma laty przyczyny chorob upatrywali oni w stresie i nieadekwatnych na niego reakcjach danej osoby. Sprawdzilam i sprawdzam to na sobie od kilku juz lat, gdyz ciagle dopadaly mnie choroby - a chec bycia zdrowa procz normalnych lekarskich terapii , sklonila mnie do szukania przyczyny w sobie.
      Moim zdaniem jednak, opisana praktyka skupiania sie tylko ,,tu i teraz,, jest niepelna. Na przestrzeni kilkudziesieciu lat mojego zycia udalo mi sie z cala pewnoscia sprawdzic, ze myslenie o przyszlosci ma na nia wplyw. Moze i do tego psychologia dojdzie, jak ksztaltowac swoja przyszlosc za pomoca mysli i swojego nastawienia.



    • RE: Nowe spojrzenie na stres
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: impresja   Data: 2009-03-17, 11:15:28               Odpowiedz

      Współczesny pogląd na stres, jest więc o niebo bardziej pomocny dla zdrowia.
      Ale moim zdaniem, to najfajniesze są te " cztery filary zdrowia".
      Dziękuję za artykuł.
      P.S.
      Moja psychika, to mój sojusznik?
      Brzmi bardzo optymistycznie. Bardzo.



    • RE: Nowe spojrzenie na stres
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: krab2   Data: 2010-06-26, 12:22:46               Odpowiedz

      Tego powinni uczyć zamiast religii. Albo na religii. To jest zbyt ważne, żeby poruszać się we mgle nieświadomości. Dopiero gdy nam stres dokuczy, wtedy szukamy (jeśli potrafimy) jakiejś wiedzy na ten temat, czasem czyni to ktoś nam bliski. Zwykle dowiadujemy się, że w dużej mierze mogliśmy tego uniknąć. Podobnie jak z nowotworami.
      Szacunek dla Autora.
      Dziękuję.



      • RE: Nowe spojrzenie na stres
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: impresja   Data: 2010-06-26, 14:34:22               Odpowiedz

        No,bo lubimy na błędach uczyć się i tak już pewnie do końca Naszego Świata pozostanie.
        Idę sobie pomedytować przed końcem świata.
        Pozdrawiam.



        • RE: Nowe spojrzenie na stres
          Przeczytaj komentowany artykuł

          Autor: pikaczu   Data: 2010-06-26, 14:46:13               Odpowiedz

          Brakuje mi tu informacji na temat eustresu i dystersu.
          Badania dotyczące związku między stresem a fizjologią/chorobą mają kilkudziesięcioletnią tradycję, także nic nowego.
          To, jak radzimy sobie w stresujących sytuacjach zależy od wielu czynników i dziś badania naukowe nie wskazują jednoznacznie który ze sposobów jest najbardziej efektywny.



          • RE: Nowe spojrzenie na stres
            Przeczytaj komentowany artykuł

            Autor: reeva   Data: 2010-06-26, 19:02:14               Odpowiedz

            Ciekawy artykul, warto przeczytac w calosci.

            Dodam tylko, ze najlepszymi psychologami, ktorzy pomoga w pracy nad soba, sa Ci, ktorzy zostawili nam swoja madrosc w spadku, w postaci wielu bardzo cennych ksiazek. Nie musicie biegac i szukac tzw "dobrych" psychologow, sprowadzcie ich sobie do domu. Dobra ksiazka np. E. Fromma " Od posiadania do bycia" (za 20 czy 40 zl) i macie miesiace terapii na miejscu.
            Dla poczatkujacych moge polecic lekka terapie ksiazkowa: "Jak kochac bez kompleksow" Jean Freeman, "Jak pomoc sobie w milosci J. Gordon i W. Dryden, "Kobiety kochane, kobiety porzucane" Connell Cowan i M. Kinder, "Kobiecosc w mezczyznie" Ole Vedfelt, "Dazenie ku swiatlu" Max Freedom Long, H. Hesse "Siddhartha"...

            Najciekawsze z artykulu:

            " (...) Dawniejszy, przestarzały model mówi, że stres jest szkodliwy. Często spotyka się zalecenie: "Unikaj stresu, utrzymuj pozytywne nastawienie, a będziesz zdrowy". Dlaczego ten model nie zdaje egzaminu? Ponieważ nie można uniknąć stresu. Ludzie nie są stworzeni do unikania stresu.

            Poza tym stres dostarcza nam sposobności do rozwoju. Kiedy natrafiamy na trudności, stajemy przed wyborem: regresja i załamanie, czy też rozwój. Jeśli potraktujemy stres jako wyzwanie i świadomie stawimy mu czoła, możemy się wzmocnić i nauczyć czegoś wartościowego.

            A zatem niebezpieczeństwo czy sposobność? I jedno i drugie. Jeżeli potrafimy efektywnie "nawigować" przez wyzwania, jakie nam rzuca życie, stres nie musi być naszym wrogiem. Psychoimmunologia właśnie tego nas uczy - jak nawigować."

            Współczesne poglądy na stres

            Z nowszych badań wynika, że to, czy zachorujemy z powodu stresu zależy od tego, jak będziemy reagować: co będziemy czuć, co myśleć, jak się zachowamy. Współcześni badacze stresu zorientowani na jedność ciała i umysłu porzucili prosty model stresu ponieważ stwierdzili, że redukcja stresu i "pozytywne nastawienie" nie wystarcza. Kluczowym czynnikiem jest s i ł a naszej p s y ch i k i przejawiająca się m.in. tym, że potrafimy korzystać z w ł a s n y ch zasobów psychofizycznych.


            "...Naszym atutem (ACE czyli as) jest zdolność do słuchania własnego organizmu (Attend), zrozumienia sygnałów w kontekście naszego życia (Connect) i dokonanie koniecznych zmian (Express)."

            "Wyzwanie to postawa, która traktuje sytuacje s t r e s u jące nie jako zagrożenie, lecz jako s p o s o b n o ś ć do k o rz y s t n y ch zmian, do rozwoju."

            "cztery filary zdrowia".:

            - Uważność,
            - Asertywność,
            - Zdrowe związki,
            - Wszechstronność i integracja

            Jak można wzmocnić cztery filary zdrowia?
            Cztery filary zdrowia można ś w i a d o m i e wzmacniać. Wzmacnianie zdrowych cech wymaga pracy nad sobą i regularnej praktyki. Nie przychodzi to samo, ale nagroda jest wielka w postaci poprawy zdrowia, większej energii i głębszej satysfakcji w życiu."



    • RE: Nowe spojrzenie na stres
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: bochanski   Data: 2013-05-07, 14:02:45               Odpowiedz

      W artykule nie odnalazłem nowego spojrzenia na stres. Przedstawiony został i tu mały plus w zwięzłej formie chronologiczny przegląd najpopularniejszych koncepcji. Co do czynników psychoimmunologicznych (haha - opakowanie dla laików, ale niestety takie trendy dziś w nauce:)to wymienia ogólnie znane czynniki chroniące zdrowie psychiczne.


      Autorkę odsyłam do psychologii zdrowia!!! -no chyba, że chce być TRENDY:)